„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”, Jan Paweł II

Piękne chwile przeżywała społeczność dobczyckiego Zespołu Szkół im. ks. J. Tischnera podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, zorganizowanej na terenie boiska szkolnego. Przepiękne i wzruszające wykonanie Tańca z Flagami, recytacje wierszy Karola Wojtyły i Tadeusza Różewicza przez uczniów kl. 2Tp1 Piotra Kraszczyńskiego i Maksymiliana Dońca, stylizacje historyczne prowadzących, Weroniki Leśniak (2Tp1) i Bartosza Skuzy (2Tp2),  patriotyczny mazurek i ciastka w ksztalcie Polski a także  kluczowy moment, czyli odtańczenie poloneza przez kilkuset reprezentantów poszczególnych zespołów klasowych ZS – wszystko to złożyło się na świąteczny nastrój wydarzenia.

W przygotowania do tej podniosłej uroczystości był zaangażowany zespół nauczycieli wraz z uczniami „Tischnera”, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć.  P. Anna Markiewicz wspólnie z P. Anną Gołębiowską z pracowni fryzjerskiej zadbały m.in. o przygotowanie poloneza i Tańca z Flagami, fryzury, stroje i próby oraz scenariusz, przy którym ogromną pomoc okazała polonistka P. Iwona Puchała, która również przygotowała uczniów do recytacji wierszy. Wspaniały mazurek i ciastka były zasługą P. Katarzyny Gaweł i uczniów klas gastronomicznych, o oprawę muzyczną zadbał P. Andrzej Pudlik z pracowni budowlanej a okolicznościową gazetkę wykonali uczniowie pod kierunkiem nauczycielki historii P. Edyty Biel-Malec.